Scaling, piaskowanie, fluoryzacja

Jednym z podstawowych zadań higienistki jest przeprowadzanie kompletnej procedury higienizacji jamy ustnej, dzięki której jesteśmy w stanie utrzymać zdrowie zębów na dłużej. Poniżej kilka pytań i odpowiedzi uzyskanych od higienistki CMC, Pani Teresy.

Na samym początku wykonujemy wybarwianie płytki nazębnej. Jest to przede wszystkim ukazanie pacjentowi miejsc, których nie doczyszcza w swojej codziennej pielęgnacji jamy ustnej. To właśnie te zacienione na fioletowo obszary wymagają szczególnej interwencji higienistki. Możecie zobaczyć je na poniższej fotografii. Konsekwencją pozostawienia takiego stanu bez żadnego działania jest w końcu próchnica… 

gggggggggggggggggggggggg

Kompletna procedura higienizacji jamy ustnej to scaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja – na czym polegają te zabiegi?

1. Za pomocą scalingu usuwamy kamień nazębny powstały wskutek nieumiejętnego szczotkowania powierzchni zębów przez pacjenta, gdzie na początku tworzy się miękka płytka nazębna, która ulega mineralizacji, a później przekształca się w kamień. Taki stan zębów możemy poprawić tylko w gabinecie stomatologicznym – wyjaśnia higienistka.

2. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu. Za pomocą piaskarki i odpowiednio dobranego piasku oczyszczamy wszystkie powierzchnie zęba z osadów i wszelkich pozostałości. Piasek ma wiele wersji smakowych a cały zabieg jest kompletnie bezbolesny.

Poniżej prezentujemy jak wygląda proces piaskowania przeprowadzany w naszych gabinetach.

3. Zabieg polishingu jest również całkowicie komfortowy dla pacjenta. Na tym etapie używamy past polerskich o różnej ścierności oraz polerujemy zęby gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Tak przygotowana powierzchnia utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń. Pacjenci na koniec zabiegu nie mogą wyjść z podziwu jak ich zęby są gładkie :).

4. Na koniec stosujemy fluoryzację, czyli pokrywamy zęby fluorem. Celem tego zabiegu jest możliwe jak najefektywniejsze wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed powstawaniem próchnicy.

Zadaj nam więcej pytań! 12 295 08 09